Šimpanze stavljaju insekte na otvorene rane

U nacionalnom parku Loango u Gabonu zoolozi su primetili da ovi primati hvataju bube i “privijaju” ih na povređena mesta

Foto Pixabay

Zajednica šimpanzi u nacionalnom parku Loango u Gabonu pokazala je izuzetne oblike inteligencije. Stavljajući insekte na svoje otvorene rane, pokazali su umeće primene prve pomoći! Iako postoje dokazi da životinje koriste biljke za samolečenje, ovo su prvi poznati slučajevi sa insektima.

Kako objavljuje portal newscientist.com u novembru 2019, zoolog Alesandra Maskaro radila je na projektu šimpanzi Ozouga u Nacionalnom parku Loango. Tom prilikom je snimila ženku šimpanze Suzi kako neguje povređeno stopalo svog sina Sija. Primetila je da Suzi stavlja nešto između usana i to nanosi na otvorenu ranu. Kada su analizirali video snimak, Maskaro i njene kolege su shvatile da je Suzi na Sijevu ranu stavila insekta!

„Bili smo svedoci nečeg zaista neverovatnog“, izjavila je Simon Pika, članica istraživačkog tima sa Univerziteta u Osnabriku u Nemačkoj.

Nakon početnog posmatranja, istraživači su nastavili da prate Suzi i oko 45 drugih šimpanzi u njenoj zajednici. Do februara 2021. nadgledali su ponašanje 22 šimpanze. U 19 slučajeva, majmuni bi uhvatili nekog malog krilatog insekta i stiskali ga između usana. Zatim bi ga utrljali na sopstvene izložene rane, usnama ili prstima, i posle izvesnog vremena ga uklanjali.

Pročitajte još Simpanze-u-zapadnoj-africi-zarazene-leprom

Istraživači nisu sigurni zašto šimpanze to rade. „Ono što me trenutno intrigira jeste koje vrste insekata hvataju i da li razumeju šta rade“ kaže Pika.

Prema mišljenju istraživača, moguće je da nepoznati insekti imaju lekovita svojstva. Tim takođe sugeriše da bi insekti jednostavno mogli biti i izvor utehe. „Setite se vremena kad ste bili mali, pa biste pali, a rana na kolenima nije bila teška“, kaže Pika. „Ali onda bi mama stavila malo gipsa na koleno i odjednom bi sve bilo lakše, zar ne?“

Pročitajte još O-cemu-zivotinje-najcesce-pricaju

Ova novootkrivena ponašanja kod šimpanzi mogu nam pomoći da razumemo poreklo i evoluciju samolečenja.

Tim je takođe video da šimpanze brinu o drugim članovima zajednice, jer su preostala tri slučaja uključivala pojedinca koji je nanosio insekte na tuđe rane.

Izvesno je da će još dugo trajati debata o tome da li se i životinje bave ovakvom vrstom socijalnog ponašanja, poput ljudi. Ova zabeležena zapažanja su ipak ubedljiv primer, zaključuje Pika.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *