„Uparivanje“ mace i cveća u vrtu ponekad nije lak posao: ako ste odgovoran vlasnik, morate se odreći nekih biljnih vrsta
Foto Pixabay
Kućna mačka, koja uživa u udobnosti doma, voli da se baškari i u vrtu, ukoliko imate kuću. Međutim, to uživanje može se pretvoriti u noćnu moru ako ne povedete računa o vrstama biljaka koje rastu u vašoj bašti.
Pročitajte još Macke i trovanje cvecem evo detaljnog spiska toksicnih sobnih biljaka
Otrovnost biljaka varira od vrste do vrste, a stepen trovanja zavisi i od količine otrova u organizmu. Najugroženije su mlade, radoznale životinje koje pojedu zabranjeno cveće

Simptomi trovanja baštenskim biljkama često su istovetni i manifestuju se otežanim disanjem i teškoćama u gutanju, obilnom salivacijom, povraćanjem, oticanjem jezika, jakim grčevima, nadražajem creva i poremećajima krvotoka.
Otrovni su: begonija, božur, bršljan, digitalis, drvo jabuke i breskve (otrovni su stablo, lišće i seme), đurđevak, gladiola, glicinija, hortenzija.
Hibiskus nije otrovan! Navodno ekstrakt može izazvati blage probavne tegobe, ali sam cvet i biljka su bezazleni

Hrizantema, japansko drvo, karanfil, kleka, lala, ljiljan, mrazovac, narcis… takođe su otrovne baštenske biljke.
Oleander – otrovna biljka sa toksičnim glikozidima koji izazivaju promene u srčanom ritmu i cirkulaciji krvi. Ako mačka proguta samo jedan list, uginuće.

Paradajz (stabljika i lišće) može biti opasan za vašu mezimicu. Ovi delovi paradajza izazivaju preteranu salivaciju, gubitak apetita, proliv, dezorijentisanost, promene u ponašanju, slabost, raširene zenice, usporen rad srca. Listovi paradajza sadrže solanin koji izaziva tegobe u želucu, letargiju, slabost i smanjenje otkucaja srca.
Od ostalih biljaka koje rastu u bašti toksične su rododendron, tisa i šafran, jabuka, kajsija (koštica i suvo lišće), naprstak crveni, geranijum, jagorčevina, klematis, eukaliptus, beladona, luk, bulka, velebilje, spanać, rusomača, iđirt, pelin, mak, razne vrste kaktusa, visibaba…
Životinje instinktivno zaobilaze ove biljke, pa je manja verovatnoća da će se otrovati
Životinje često jedu zemlju, jer im nedostaju minerali ili drugi nutrijenti. Ova navika ukazuje na određene zdravstvene probleme ili neadekvatnu ishranu. Grickanje zemlje je simptom tegoba a ne njihov uzrok, ali se o tome posavetujte sa veterinarom.
