Odgovor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije povodom apela i dojava o prisustvu velikog broja roda u našim gradovima

Poslednjih godina, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije prima pozive od zabrinutih građana: Oni traže da se zbrinu bele rode koje u zimskim mesecima borave u Srbiji.

Tako je i ove zime. U Leskovcu su trenutno tri bele rode, u Zrenjaninu jedna, a u okolini Beograda ih je najmanje četiri. U gotovo svim slučajevima rode su viđene dok odmaraju na poljima, na krovovima kuća i drugih objekata, ili na stubovima za prenos električne energije.

Bele rode su prave selice koje već krajem leta odlaze put Afrike. U naše krajeve vraćaju se tokom marta. Razlog njihove seobe je nedostatak hrane tokom hladnog dela godine. Omiljen plen roda, vodozemci, gmizavci i insekti, nisu im dostupni u jesenjim i zimskim mesecima. Međutim, rode uspevaju da im nađu zamenu. Kako su saopštili iz DZPPS, ornitolozi decenijama prate bele rode koje uspešno prezimljavaju u Evropi. Ove divne ptice naučile su da pronađu drugačije izvore hrane. U nedostatku uobičajenog plena love glodare na poljima ili hranu traže na deponijama.

Bele rode u Srbiji (Foto Dušan Petrović)

„Primera radi, u Španiji zimuju hiljade roda koje nalaze bogatu trpezu na smetlištima. I u Srbiji rode često posećuju deponije pored većih gradova“, kaže Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije. On dodaje da brižni građani prvo pomisle da je ptica povređena i da nije sposobna da odleti na jug. Pomisle čak da joj je hladno i kako nema šta da jede. “Umirujemo ljude objašnjenjem da je to prirodan proces i da rode treba zbrinuti samo u slučajevima kad im je život zaista u opasnosti. Tada se obraćamo zavodima za zaštitu prirode, jer je to njihov posao“, dodaje Ružić.

Iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije apeluju na građane da im dojave o belim rodama koje viđaju. Ne treba da ih hvataju i uznemiravaju bez dozvole i prisustva stručnih institucija. Time samo mogu da dovedu do iscrpljivanja ili povređivanja ovih lepih ptica.

Tekst: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

Bird Protection and Study Society of Serbia

Bird Life in Serbia

Foto Pixabay, Dušan Petrović

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *