Iako je izuzetno tolerantan i požrtvovan, izgleda zastrašujuće i uliva strah u kosti

Bordoška doga pripada najstarijim rasama pasa Francuske o čijem nastanku postoji mnogo pretpostavki i nagađanja. Možda je došla sa nomadskim plemenima iz Azije, a može biti da je potomak starih rimskih pasa koji su učestvovali u rimskim legionarskim pohodima. A nije isključeno i da potiče od alana, srednjovekovnih dogolikih pasa bele ili sive dlake, a možda je bio običan „saupaker“ ili hvatač divljih svinja, i uz to je povremeno učestvovao u borbama pasa. Bilo kako bilo, ovaj Francuz zastrašujućeg izgleda, potomak „psa kasapina“ iz srednjovekovne Evrope, nekadašnji lovac iz Bordoa, prikazan je 1863. godine na Prvoj izložbi pasa pod današnjim imenom dogue de bordeaux. Posle Drugog svetskog rata, bordoška doga, koja je kao rasa bila gotovo izgubljena, oporavila se šezdesetih godina minulog veka i od lovačkog psa postala je čuvar, kućni pas i ljubimac za pratnju.

Preporučuje se osobama koje imaju kuću sa dvorištem, jer ga sputava ograničeno kretanje i nemogućnost da trči

Životni vek bordoške doge je oko 12 godina, što predstavlja dugovečnog ljubimca u odnosu na godine koje dožive psi drugih velikih rasa. Velika težina diktira život ovog psa koji može da pati od brojnih oboljenja. U literaturi su zabeležene bolesti specifične za ovu rasu, kao što su aortna stenoza, konjuktivitis i displazija kukova.

Osobine bordoške doge

To je smiren i suzdržan pas koji kontroliše sve situacije u kojima učestvuje. Ovog tolerantnog i hrabrog psa gotovo nikad nećete čuti da laje, osim u situaciji koja nedvosmisleno najavljuje opasnost po njegovog vlasnika ili članove porodice koju čuva. Predobar i nežan prema svom “ljudskom” čoporu, svima je privržen, a sa decom ostvaruje izuzetno prijateljski odnos. Ne voli da bude sam, a kad je sa svojim vlasnicima ili drugim kućnim ljubimcima pokazuje izuzetnu živahnost. Prema nepoznatima je rezervisan, jer ih isprva smatra potencijalnim neprijateljima, a kad shvati da njemu ni porodici ne preti nikakva opasnost, brzo se opusti.

Dresura i obuka bordoške doge ima smisla ukoliko se s njom zappočne u najranijem uzrastu. Iskusni odgajivači i dugogodišnji vlasnici pasa ove rase složni su u konstataciji da je teže dresirati mužjake, jer su dominantni i veoma tvrdoglavi. Posebnu pažnju treba posvetiti odvikavanju od ujedanja, jer bi se kasnije igre pretvorile u mnogo ozbiljnije incidente. Bordoškoj dogi potrebna je čvrsta ruka odgovornog vlasnika jakog karaktera, ali ako budući gazda nije u stanju da se izbori sa drskim psom, bolje je da se obrati stručnjaku koji će tvrdoglavka “dovesti u red”.

Nega bordoške doge

Vlasnik ne treba da bude opterećen negom bordoške doge. Dovoljno je četkanje gumenom četkom jednom nedeljno, a kupanje, radi otklanjanja vlage i naslaga koje se skupljaju oko vratnih nabora, primenjujte tri ili četiri puta godišnje. Psa kupajte mlakom vodom kad je toplo, u večernjim časovima, i nemojte ga izvoditi napolje da se ne bi prehladio. On nema lojne žlezde, pa mu je koža čista, a ako se prečesto kupa, smanjuje se količina lojne masti koja mu štiti kožu od isušivanja. Tada se javlja perut koja može da inficira kožu. I bore oko očiju bordoške doge podložne su infekciji, pa bi trebalo održavati higijenu očiju brisanjem vlažnim maramicama jedanput dnevno. Prilikom kupanja, vodite računa da voda ne uđe psu u uši. Svoju bordošku dogu možete okupati i “na suvo”, sprej-šamponima ili posebnim puderom koji se nanese na kožu, ostavi da odstoji desetak minuta i potom iščetka. Nokti na nogama treba da se seku jednom u dva meseca. Ovaj pas se umereno linja. Poželjno je čišćenje ušiju jednom mesečno.

Ne prijaju mu visoke temperature, pa ga ne ostavljajte na suncu i žegi da mu ne bi pozlilo

Bordoška doga je prava spavalica i mazulja. Obožava duge večernje šetnje, pogotovo ako je vreme sveže. Međutim, ponekad ume i da se dosađuje, pa može ispoljiti svoju “gnjavatorsku” prirodu. Vlasnik treba da bude spreman i na takve situacije koje će “zataškati” osmišljavanjem igara, a one će psa fizički aktivirati i zadovoljiti njegovu potrebu za kretanjem ili istrčavanjem. Kako kažu vlasnici ovog psa, možete ga slobodno ostaviti samog kod kuće, jer nije destruktivan.

Ishrana bordoške doge

U periodu od dve godine bordoška doga će sazreti u svakom smislu, a njene energetske potrebe biće veoma izražene. Vodite računa da vaš džinovski ljubimac svakog dana ima obroke zadovoljavajuće količine i kvaliteta. Hrana koju konzumiraju velike rase ima veliki sadržaj sastojaka, poput hondrointina i glukozamina, koji jačaju hrskavicu i mišićno-koštani sistem. Uz to, psu treba davati hranu koja obiluje vitaminima i mineralima.

Ovo je jak pas atletske i impozantne građe. Visina grebena mužjaka je 60-68 cm, a ženki 58-66 centimetara. Odrastao mužjak težak je najmanje 50 kg, a ženka 45 kilograma. Dlaka je jednobojna, u svim stepenima lavlje boje, od mahagoni do izabel. Pas je dobro pigmentisan, prihvatljive su bele fleke, pri neznatnoj izraženosti, na grudima i na kraju nogu. Na glavi se mogu javiti crna i braon maska.

Foto Pixabay

Prema sistematici FCI, standard bordoške doge opisan je pod brojem 116. Odgajivači i budući vlasnici izložbenih pasa koji žele da saznaju sve o odlikama ove rase kroz strogu prizmu standarda Međunarodne kinološke federacije, mogu to učiniti putem linka http://kinoac.edu.rs/rasepasa/

Foto Pixabay

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *