Dok ljudi čekaju svoju dozu cepiva, četvoronožni stanovnici severnoameričkih prerija već su dobili vakcine
Sto dvadeset crnonogih tvorova (Mustela nigripes), za koje se mislilo da su izumrli, vakcinisano je eksperimentalnom vakcinom COVID-19, javlja Asošijeted pres.
Tvorovi su veoma podložni uginuću od SARS-CoV-2, virusa koji uzrokuje COVID-19. Korona virus već je pronađen kod vizon vidri, njihovih bliskih rođaka. Međutim, zabrinjava podatak da je SARS-CoV-2 otkriven kod vizona koji žive u divljoj prirodi. Ovo je alarmantan podatak, jer nagoveštava nove mutacije virusa.
Korej Kasper, vakcinolog i izvršni direktor Instituta za zarazne bolesti u Sijetlu, izjavio je za Javni radio Kolorado (CPR) da treba budno motriti na ove životinje. On je rekao da virus može da se vrati u životinju-domaćina, ali i da mutira. Ukoliko se izmeni i ponovo prenese na ljude, čovek više neće imati imunitet.

Crnonogi tvor potiče iz severnoameričkih prerija. Verovalo se da je izumro, ali je u Vajomingu 1981. godine otkriveno nekoliko jedinki. Zahvaljujući programu uzgoja i puštanja iz zatočeništva, u prirodi postoji oko 370 ovih životinja. Izuzetno mali broj crnonogih tvorova u prirodi i njihova podložnost obolevanju od korona virusa zabrinuli su prirodnjake. Oni strahuju da bi pandemija SARS-CoV-2 mogla ugroziti nesiguran oporavak ove ugrožene vrste.
Pročitajte i https://pet-svet.rs/svaka-macka-je-potencijalni-nosilac-korona-virusa/
Naučnici iz Nacionalnog centra za zaštitu crnonogih tvorova u Fort Kolinsu u Koloradu, nedavno su započeli njihovu vakcinaciju. Vakcina je eksperimentalna, razlikuje se od humanog cepiva i primenjena je na uzgojnoj populaciji tvorova. Kako saznajemo, proces vakcinacije je završen, a 60 jedinki izuzeto je iz programa, u slučaju da “nešto krene po zlu”. Vakcinisani tvorovi za sada nemaju nuspojave, a testovi pokazuju antitela na SARS-CoV-2. Međutim, nije poznato da li vakcina zaista štiti od bolesti, jer ispitivanja još traju.
Izvor https://www.livescience.com/endangered-ferrets-experimental-covid-19-vaccine.html
Foto Pixabay