Zastrašujuće naučno otkriće: patogeni slični Sars-CoV-2 otkriveni kod šišmiša širom Azije
Izvor https://www.bbc.com/news/science-environment-55998157
Foto Pixabay
Nova naučna saznanja o koronavirusima lede krv u žilama. Kako su nedavno objavili svetski mediji, koronavirusi povezani sa Sars-CoV-2 već cirkulišu među slepim miševima širom Azije! Virus veoma sličan Sars-CoV-2, koji uzrokuje Covid-19, otkriven je kod slepih miševa u utočištu za divlje životinje na istoku Tajlanda.
Naučnici pretpostavljaju da su srodni koronavirusi već prisutni kod šišmiša koji žive širom Azije. Ta, prostor uključuje Japan, Kinu i Tajland, izjavili su istraživači u izveštaju objavljenom u časopisu Nature Communications.
Pročitajte još Vakcinisani ugroženi tvorovi
Stručnjaci napominju da su mesto na kojem su pronađeni uzorci (samo na Tajlandu) i njihov broj zasad ograničeni. Međutim, vlada uverenje da su koronavirusi, sa visokim stepenom genetske povezanosti sa Sars-CoV-2, široko prisutni kod slepih miševa u mnogim azisjkim zemljama.

Prvobitna istraživanja zagovarala su stav da se Sars-CoV-2 pojavio na životinji, najverovatnije slepom mišu, pre nego što se proširio na ljude. Precizno poreklo virusa nije poznato, rekli su stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije. U najnovijem istraživanju, tim koji je vodio Lin-Fa Vang sa Singapurskog univerziteta, otkrio je bliskog „rođaka“ Sars-CoV-2 među šišmišima u veštačkoj pećini u utočištu za divlje životinje na Tajlandu. Izolovani virus, nazvan RacCS203, podudara se sa genetskim kodom SARS-CoV-2 u 91,5 procenata sličnosti. Novi virus blisko je povezan i sa drugim koronavirusom – nazvanim RmIN02. On je pak otkriven kod slepih miševa u Junanu u Kini i sličan je (93, 6 posto) sa genomom Sars-CoV-2.
Profesor Martin Hiberd iz Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu, koji nije bio uključen u studiju, najavio je masovnu interakciju slepih miševa i novih virusa. To bi, po svemu sudeći, mogao da bude izvor nove epidemije.
„Potrebna su dodatna istraživanja koja će objasniti kako je Sars-CoV-2 prešao sa životinja na ljude“, rekao je Hiberd. On je dodao da istražitelji SZO u Vuhanu nisu pronašli konačan dokaz o načinu prenošenja virusa sa šišmiša na čoveka.