Maciji klavir, legenda ili jeziva prica iz istorije

O „muzičkom instrumentu“, koji je svirao tako što je pijanista povređivanjem primoravao mačke da mjauču, priča se gotovo pola milenijuma

Foto La Nature, Musurgia Univeralis (II), Franc van der Vingart, „La lecture du grimoire“

Priča o mačijem klaviru jedna je od najčudnijih i najjezivijih priča sa mačkama u glavnoj ulozi. Najranije slike ovog “instrumenta” datiraju s početka 17. veka. One prikazuju upotrebu tzv. mačijeg klavira prilikom proslave paganskog praznika, tzv. Veštičije subote. Drugo objašnjenje dao je sveštenik Atanasij Kirher. On kaže da je instrument” korišćen u lečenju mentalno obolelih osoba. Po toj teoriji, mačiji klavir trebalo je da bude ono što se danas zove „muzikoterapijom“.

Mačiji klavir je fiktivni muzički instrument. Sastoji se od niza “fiksiranih” mačaka ispruženih repova. Mačke su navodno postavljane u odvojene uske kutije ispod dirki i raspoređivane prema visini glasova. Pijanista je prebirao po dirkama koje su na krajevima imale oštre završetke. Svaki njihov dodir po mačijim repovima izazivao je dreku životinja. Mačija “pesma” počinjala je kratkim mjaucima visokih tonova. Kako je vreme odmicalo, muzičko delo postajalo je sve napetije i zvučnije.

Podaci o mačijem klaviru postojali su i pre Kirhera. Huan Kalvete de Estrelja, istoričar ranog 16. veka, opisao je scenu sa parade u Briselu, gde je video mačije orgulje na kojima je svirao – medved

Foto Franc van der Vingart, „La lecture du grimoire“

Srećom, nema dokaza da je mačiji klavir ikada postojao. Takvo nešto veoma bi razljutilo današnje ljubitelje mačaka. Ne treba zaboraviti da Evropljani ranog modernog doba nisu mnogo voleli ove životinje.

Priča o mačijim orguljama opisana je u delu “Musurgia Universalis”, Kirherovoj knjizi iz 1650. godine. Fokus je na muzici koju stvaraju životinje, od ptičije pesme do arija pčelinjih organa. Mačiji klavir spominje se i u „Rapsodijama o primeni psiholoških metoda u tretmanu mentalnih slomova“ iz 1803. godine, nemačkog doktora – začetnika psihijatrije Johana Kristijana Rejla. Rejli spominje neobičan izum kao tretman za osobe izgubljene „moći pažnje“

Godine 2009. godine snimljen je kratki animirani film Cat Piano. Glavni junak je mačak koji je očaran glasom kidnapovane mačke. U potrazi za njom, on otkriva da je maca postala deo neobičnog klavira i da nije jedina oteta “pevačica” lepog glasa.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *