Lekovi, sredstva za kućnu i ličnu higijenu, predmeti koje svakodnevno koristimo, pojedine namirnice… mogu postati dželati vašoj ljubimici

Foto Pixabay

Mačka je prirodno radoznala i mora neprekidno da istražuje, bez obzira na to da li je napolju ili se pentra na nameštaj ili zavlači u sve moguće budžake u domu. Prilikom pretraživanja ćoškova, pa čak i preturanja po fiokama i policama, vaša mačka može pronaći i neke opasne supstance. Ukoliko ih lizne, njušne ili čak pojede, suočićete se sa problemom trovanja, pa čak i opasnošću po život svoje mezimice.

Budući da je mačka nepredvidiva, unapred osigurajte njen život. Učinite joj nedostupnim toksične supstance, počev od lekova, preko sredstava za kućnu i ličnu higijenu pa do određenih namirnica.

Mačka treba da uzima lekove samo ako ih prepiše veterinar. Mnogi lekovi koje ljudi uzimaju bez opasnosti otrovni su za mačke. Humani lekovi nikad se ne daju mačkama! Pojedini medikamenti mogu se bezbedno davati psima, ali mačkama nipošto!

Oko kuće i u bašti ima mnogo nejestivih supstanci koje su potencijalno opasne u slučaju da ih mačka pojede. Vaša mačka se može polakomiti i za nekim zalogajem koji je ostao iza nas. Ni u kom slučaju ne treba biti sentimentalan, jer samo jedna kockica čokolade može biti fatalna po nju!

Obezbeđenje doma i bašte uglavnom je stvar vlasnikovog zdravog razuma: stvari ne ostavljajte otvorene i na „izvolite“.

Lekovi treba da stoje u zatvorenom ormariću. Nemojte puštati mačku na mesto gde čuvate sredstva za čišćenje! Pojedine hemikalije mogu mački samo pokvariti stomak, a neke su pravi otrov i napraviće opekotine na njenom jeziku, ustima i stomaku. U pojedinim slučajevima su i fatalne. Mnogi predmeti koji se svakodnevno upotrebljavaju opasni su za mačke, čak i ako ne izgledaju opasno. Zato povedite računa gde ostavljate: sitan novac, kapsule za sudomašinu ili veš mašinu, cigarete, kafu, alkoholna pića…

Sklonite van domašaja mačke osveživače za vazduh, mirišljave sveće, porpure, boje, parfeme, lakove…

Ukoliko sumnjate da je mačka došla u kontakt sa nekom od ovih supstanci, pratite njeno ponašanje. Simptomi trovanja su: povraćanje, proliv, gubitak apetita, izostanak koordinacije pokreta, slepilo i napadi. Kontaktirajte veterinara ako mačka pokaže znake trovanja.

U domu su se pojavile štetočine u vidu insekata ili glodara? Pre upotrebe hemikalija kojima ćete pokušati da ih eliminišete, sklonite mačku!

Ako u bašti imate travnjak, verovatno ga sređujete: kosite i posipate đubrivima, herbicidima ili insekticidima. Onemogućite mačku da se kreće tretiranom travnatom površinom sve dok se hemikalije ne osuše.

Proizvodi koji se koriste za negu i održavanje auta, kao šro su ulje, benzin i antifriz, treba da se čuvaju na sigurnom mestu, daleko od mačijih šapa

Mnogi vlasnici navikli su da daju mačkama hranu koju sami jedu, ili njene ostatke. Izbegavajte to da radite, Namirnice koje su poželjne u ljudskoj ishrani i njihovi nutrijenti često nisu ono što je potrebno i našem četvoronožnom prijatelju.


Mačkama nipošto nemojte davati:

* crni i beli luk i jela koja ih sadrže. Luk narušava krvnu sliku, dovodi do anemije, želudačnih i disajnih problema.

* žitarice u bilo kojoj formi i kisela testa nisu hrana na koju je mačka evoluciono prilagođena. Stvara probleme sa želucem, pankreasom, jetrom i crevima, amože izazvati i alergiju na gluten. Isto važi i za šećer, so i začine.
* grožđe i suvo grožđe nisu dobri za mačiji organizam , jer mogu izazvati teška oštećenja bubrega.
* čokolada i bombone sadrže kofein i teobromin koji na većinu životinja ima toksičan efekat koji može imati i smrtan ishod. Ksilitol i veštački zasladjivači u slatkišima mogu biti fatalni.

* koštunjavo voće uglavnom nije dobro za mačke

Mački nemojte davati obroke u kojima ima pečuraka, mleka, alkohola, krompira i paradajza u većoj količini, kao ni presnu ribu ili sirova jaja. Slanina i masni delovi mesa takođe se ne preporučuju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *