pobednicka fotografija u kategoriji Vodeni svet BigPicture

Nagrađeni fotograf Dejvid Slejter ovekovečio je trenutak kad morske zvezde na dnu zaliva Monterej u Kaliforniji počinju da proždiru uginulog morskog lava

Foto David Slater, Pixabay

Ovo je nagrađena fotografija kojom su “ulovljene” desetine morskih zvezda koje proždiru beživotnog morskog lava! Fotograf Dejvid Slejter snimio je fotografiju u plitkim vodama zaliva Monterej u Kaliforniji. Uginuli morski lav i njegovi “rođaci” koji plivaju u pozadini su najverovatnije kalifornijski morski lavovi (Zalophus californianus) ili Štelerovi morski lavovi (Eumetopias jubatus). Ove morske zvezde poznate su kao slepi miševi (Patiria miniata). One imaju ključnu ulogu u recikliranju morskih leševa.

Pomalo jeziva slika osvojila je prvo mesto u kategoriji „Vodeni život“ na takmičenju BigPicture (Velika fotografija) kalifornijske Akademije nauka, prenosi portal Livescience.

Pročitajte još Comedy-wildlife-photography-awards-2021

Morski lav možda je skončao prirodnom smrću ili ga je usmrtilo neko plovilo, plastika ili zaplitanje u ribolovačku opremu. Populacija morskih lavova u Kaliforniji se smatra „najmanje zabrinjavajućom“ na Crvenoj listi IUCN.

Zvezde „slepi miševi“ su dobile ime po mrežici koja raste između njihovih pet krakova. Narastu do dvadesetak centimetara u prečniku i pojavljuju se u crvenoj, narandžastoj, žutoj, zelenoj i ljubičastoj boji.

Pročitajte još Cudesna-riba-duginih-boja-otkrivena-medju-podvodnim-grebenima-maldiva-video

Ova zvezda ima „očne tačke“ na krajevima krakova koje registruju svetlost. Njima one osete “ukus” izlučevina koje ispuštaju mali beskičmenjaci ili leševi u vodi. Kad pronađu hranu, zvezde izbacuju jedan od svoja dva stomaka kroz usta i oslobađaju digestivne enzime koji razgrađuju obrok pre gutanja.

U žlebovima na donjoj strani tela zvezda žive sićušni, simbiotski crvi. Oni se hrane ostacima koje ostavljaju njihovi domaćini.

„Fotografija deluje jezivo, ali budite sigurni da se morski lav vraća zajednici u kojoj je nekada plivao“, navode organizatori takmičenja Big Picture. „Kad zvezde slepi miševi utole glad, i ostala velika i mala morska bića se služe ostacima”.

Međutim, ove morske zvezde trpe zbog klimatskih promena. Rastuće temperature okeana potpomogle su širenje sindroma degeneracije morskih zvezda, nove bolesti koja se prvi put pojavila na Aljaski 2013. godine. Veruje se da je bolest uzrokovana nekom bakterijom. Ona izaziva abnormalno krivljenje krakova, pojavu belih lezija, deformaciju krakova i tela, gubitak krakova i dezintegraciju tela, što je skoro uvek fatalno. Zvezde slepi miševi jedna su od vrsta koje su u opasnosti od zaražavanja ovom bolešću, izjavili su zaposleni u Akvarijumu zaliva Monterej.

Pročitajte još Zasto-u-morskim-dubinama-ima-toliko-dzinovskih-stvorenja

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *