epaulet ajkule u vodama nove gvineje

Specifičan način kretanja ove ribe poznate i pod imenom epaulet omogućava joj da lovi na mestima gde druge ajkule ne mogu preživeti

Foto Foto Youtube printskrin, Pinterest/Rabaul-Kokopo Dive, wikimmedia.commons/Coughdrop12

U dalekim vodama Papua Nove Gvineje, početkom maja naučnici su naišli na neverovatno otkriće: ajkulu koja hoda. Koristeći peraja kojima se bukvalno vukla po dnu obale, sićušna ajkula tamnocrvene boje, posuta crnim pegama, šetala je plićakom, a voda u njemu dosezala joj je tek do stomaka.

Foto Pinterest/Rabaul-Kokopo Dive

Poznata i kao “epaulet” (Hemiscyllium ocellatum), ona je jedinstvena među ajkulama, jer može hodati i po kopnu. Forest Galante, zaštitnik prirode i biolog, nedavno je podelio snimke ove neobične vrste u novom specijalu za “Nedelju ajkula” na kanalu “Diskaveri” pod nazivom „Ostrvo šetajućih ajkula”.

„Ovo je prvi put u istoriji da je dokumentovano hodanje jedne od papuanskih vrsta epauleta“, rekao je Galante u emisiji. Ova ajkula, nastanjena širom južne obale Nove Gvineje i severne obale Australije, razvila je sposobnost hodanja koja joj je pomogla da pronađe hranu u sredinama u kojima druge ajkule ne mogu da prežive.

Pročitajte još Ajkula-sa-licem-svinje-pronadjena-u-sredozemnom-moru

Populacija epaulet ajkule u divljini i zatočeništvu je stabilna i raste, pa se ne nalazi ni na jednoj listi IUCN

Foto Youtube printscreen

Epaulet živi u plitkim vodama oko koralnih grebena gde lovi rakove i druge beskičmenjake. Kada nastupi oseka, ona se penje na greben i skače u najbliži morski “bazenčić”.

Epaulet ajkule mogu da „puze“ 30 metara pa i duže po suvom. Hodanje perajama nije jedina njihova adaptacija: mogu preživeti kad je kiseonik oskudan, provodeći do sat vremena na kopnu “u jednom dahu”

Ova podvrsta verovatno je razvila sposobnost hodanja u poslednjih devet miliona godina. Naučnici pokušavaju da odgonetnu kako vrsta sa tako malo genetskog diverziteta unutar populacije može proizvesti jedinke koje su toliko različite po izgledu. Tipične mrlje na telu različite su kod svake jedinke, a pretpostavlja se i da epaulete menjaju boju – po volji.

Pročitajte još Mladunce-ajkule-duha-otkriveno-u-blizini-juzne-obale-novog-zelanda

Epaulet ajkula živi 20-25 godina u divljini, u zarobljeništvu i duže. Nema mnogo predatora koji je love

Epaulet nije opasna, brzo se pripitomljava i obučava. Hrani se tokom oseke i noću: odrasle ribe jedu (usisavaju) škampe i rakove, a mlađe crve i ribu. Za razliku od drugih ajkula, epaulet žvaću hranu 10 minuta!

Pogledajte snimak ove izuzetne ajkule u njenom prirodnom okruženju!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *