Neobično stvorenje poznato je i kao flekavi puž: na stomaku ima modifikovana peraja, nalik usisnoj čaši, koja omogućavaju “lepljenje” za stene i korale
Foto Sara Fridman/NOAA
Providna riba sa mrljama i neobičnom usisnom čašom na stomaku iznenadila je grupu naučnika u blizini Aljaske, prenosi portal Livescience. Čudno biće je tzv. mrljasti puž (Cristallichthis ciclospilus) i živi na morskom dnu severnog Pacifika, na dubini od 830 metara. Istraživači iz Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) našli su ga na obali Aleutskih ostrva na Aljaski, prilikom rutinskog istraživanja. Sara Fridman, naučnica NOAA i članica ekspedicije, podelila je fotografiju na Tviteru.

„Oni žive u velikim dubinama, pa se prosečna osoba nikada neće susresti sa ovom vrstom“, dodala je Fridman. Iako su takva bića neuobičajena, istraživači su na putovanju pronašli „četiri ili pet“ različitih primeraka pegavih riba-puževa. Njihova tela skoro sasvim su prozirna, osim očiju, stomaka i tamnih fleka na koži. Mimikrija im pomaže da se sakriju od predatora. „Mnoge životinje u okeanskim dubinama su providne“, objašnjava Fridman. “Tako se uklapaju sa tamnom pozadinom u prebivalištu sa ograničeno dostupnom svetlošću i malobrojnim skrovištima“.
Pročitajte još Zasto-u-morskim-dubinama-ima-toliko-dzinovskih-stvorenja
Kao i nekoliko drugih vrsta, pegave ribe-puževi imaju modifikovana peraja na stomaku, u obliku usisne čaše. „To im omogućava pričvršćivanje za stene i korale na dnu okeana. Tako izbegavaju da troše energiju za plivanje, pogotovo u jakim strujama“, kaže Fridman.
Malo se zna o tome šta ova bića rade u dubokom okeanu. „Oni su zagonetni i naseljavaju širok spektar okruženja, od priobalja do najdubljih delova okeana“, kaže Fridman. „Ali, ne zna se mnogo o životu jedinki koje žive na većim dubinama. Poznato je da se hrane malim beskičmenjacima sa morskog dna i da postoji više od 400 vrsta puževa.
Pročitajte još Cudesna-riba-duginih-boja-otkrivena-medju-podvodnim-grebenima-maldiva-video
Istraživači su pronašli i druga zanimljiva morska bića tokom putovanja, uključujući ogromnog morskog pauka, morsku iglu sa masivnim šiljatim zubima i svetlećom “lampicom”. Među „gostima“ je i riba sa providnom glavom u kojoj su smeštene rotirajuće oči.
Glavni cilj ovog istraživanja bio je procena opšteg zdravlja morskog ekosistema, posebno populacija komercijalno ciljanih vrsta. „Ovo istraživanje je od suštinskog značaja za održivo upravljanje vrstama riba i rakova koje podržavaju komercijalno, rekreativno i samostalno ribarstvo u priobalnim zajednicama Aljaske“, objasnila je Fridman.