Ukoliko veterinar dopusti, u ishranu ljubimca dodajte ovu zdravu namirnicu koja neguje kožu, čini dlaku sjajnom i blagotvorno utiče na ceo organizam
Foto Pixabay
Maslinovo ulje ima niz zdravstvenih prednosti za ljude, a mnoge od njih su primenljive i na naše četvoronožne prijatelje. Pod tim se podrazumeva jačanje imunološkog sistema i poboljšanje stanja dlake i kože. Iako je uvek važno pratiti kalorijske unose vašeg ljubimca, umerena količina maslinovog ulja je odličan dodatak za njegovu ishranu, navodi portal Thesprucepets.
Kada birate maslinovo ulje za svog psa, neka bude ekstra devičansko jer je manje kiselo

Zdravstvene prednosti
Maslinovo ulje je bogato fitonutrijentima, kao i vitaminom E i omega-3 masnim kiselinama. Ono će održavati kožu psa vlažnom, a njegovu dlaku sjajnom.
Poboljšanje apetita
Ako pas izbegava uobičajenu hranu, kap maslinovog ulja će promeniti njen ukus i konzistenciju i poboljšati apetit vašem ljubimcu.
Upozorenje!
Ako vaš pas izbegava da jede duže od dana ili ima zabrinjavajuće simptome ili promene u ponašanju, potražite savet veterinara

Prevencija bolesti
Svakodnevne umerene količine maslinovog ulja će produžiti život ljubimcu. Ono će ojačati tkiva i sprečiti ozbiljnije bolesti poput demencije i kardiovaskularnih oboljenja. Maslinovo ulje održava dobar nivo holesterola i sprečava kognitivni pad. Ono poboljšava cirkulaciju i disanje i sprečava respiratorne probleme, poput astme. Ovo se naročito odnosi na brahiocefalne rase.
Bolje varenje
Pošto deluje kao laksativ, mala količina maslinovog ulja će pomoći stimulaciju probavnog sistema psa ako pati od zatvora ili lošeg varenja. Odustanite od maslinovog ulja ako pas dobije dijareju, povraća ili pokaže druge loše reakcije.
Pročitajte još 8-vrsta-povrca-koje-pas-moze-da-jede

Neželjena dejstva
Iako je korisno za pse, maslinovo ulje je veoma bogato mastima. To znači da uvek postoji rizik od povećanja telesne težine zbog preteranog unosa. Zbog toga se pre uvođenja maslinovog ulja u ishranu psa posavetujte sa veterinarom.
Preporučena količina
Umerenost je najvažnija: jednu do dve kafene kašičice maslinovog ulja dnevno dodajte u obrok. Ako veterinar odobri, ovo neka bude redovna doza. Većim rasama može se ponuditi količina ulja od supene kašike dnevno. Uvek počnite s malom količinom kako biste bili sigurni da pas neće imati lošu reakciju.
Pojedini vlasnici u obrok svom psu dodaju riblje ili kokosovo ulje. OBAVEZNO se konsultujte sa veterinarom pre uvođenja ovih ulja!
Pročitajte još Cesto-pitanje-mnogih-vlasnika-sta-pas-ne-sme-da-jede
