Prizori strave i užasa iz zapadne finske regije Ostrobotnije, gde se u najokrutnijim uslovima, za potrebe luksuznog modnog tržišta, gaje arktičke lisice
Foto kredit Oikeutta Elaimille (Justice for Animals)
Ove divne životinje žive u zarobljeništvu samo zato što su lepe. Glad luksuzne modne industrije za njihovim krznom iznedrila je nekoliko stotina farmi smrti. Ovo je priča o polarnim lisicama u jednom takvom uzgajalištu, koje u nehigijenskim i nehumanim uslovima iščekuju Dan D.
Modna industrija od svog postojanja eksploatiše nedužne četvoronošce, ali primer o kojem piše Juronjuz spada među posebno okrutne.

Bolesti, deformiteti i tuga u kavezima
„Redovi i redovi životinja dane provode pognutih glava u malim, žičanim kavezima“, objašnjava Kristo Murima iz finske organizacije “Oikeuta Elaimille” (Pravda za životinje). On je nenajavljen i u tajnosti posetio ovu farmu. Kako je izjavio, mnoge lisice pate od očnih oboljenja, a gotovo svim jedinkama su iskrivljene noge. Životinje su utovljene i tri do četiri puta krupnije od prirodne veličine.
Britanski veterinar Mark Abraham takođe je tajno posetio ovu farmu. Kod lisica je zapazio predugačke kandže i deformitete zglobova koje su životinje same napravile, sedeći na svojim udovima kako bi im bilo udobnije. Konjuktivitis je vidan kod gotovo svih lisica. Njegov uzročnik je savijanje i trljanje slojeva nagomilane kože o rožnjače.
„To je jadan, užasan život za ove divne i društvene životinje. Ovo je eksploatacija do milionitog stepena“, ogorčeno je konstatovao Abraham.
Osim fizičkih problema, arktičke lisice muči i depresija. One jednostavno nemaju šta da rade.
„U ovim uslovima, lisice se gaje stotinak godina, ali nisu izgubile prirodne instinkte“, primećuje Murima. On objašnjava da arktičke lisice u prirodi prelaze velike razdaljine, ali su na farmi primorane da žive u kavezima manjim od kvadratnog metra.

Kako se pravdaju odgajivači?
Fifur (Finsko udruženje odgajivača krzna) umesto odgovora na optužbe za zlostavljanje životinja dodelio je prekršajni status tajno sačinjenom snimku. Aktivisti društva za zaštitu životinja ne samo da su prekršili zakon, već su i “preuveličali problem, prikazujući najekstremnije primere bolesnih životinja. Time su svesno stvorili lažnu sliku o nehumanoj industriji krzna.“ Johana Korpela, veterinarka “Fifura”, optužila je aktiviste Društva da su tajnim noćnim upadima na farmu uznemirili životinje i izazvali kod njih stres. Korpela je dodala da su aktivisti “uljezi koji krše propise o higijeni i mogući su prenosioci zoonoza i akutnih bolesti.
Kako prenosi Juronjuz, finsko Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva će ispitati svaku sumnju na zanemarivanje životinja.
Finska van dometa zakona
U većini evropskih zemalja uzgoj krzna zakonski je zabranjen ili je u procesu ukidanja. Finska je i dalje obećana zemlja za odgajivače i proizvodi oko 96 posto lisičijeg krzna u EU.
Brojke kažu sledeće: zemlje poput Danske ili Estonije proizvode nekoliko hiljada lisičijih krzna godišnje, Poljska oko 30.000, dok je Finska proizvela 1,2 miliona lisičijih krzna u 2020.

Okrutnost pod velom luksuza
Gde završavaju krzna miliona arktičkih lisica? Pa, u ormanima bogataša! Rusija je značajno tržište krzna lisice. Bizaran podatak je i da je Grčka veliko tržište krzna, jer je to popularna destinacija na kojoj se odmaraju imućniji Rusi. Mnogo evropskog krzna izvozi se u Kinu i Južnu Koreju, a manji deo stiže u Veliku Britaniju. Dovoljno je otići na odeljenje krzna u Harodsu i “natrčati” na krzno finske lisice koje potpisuju Monkler, Iv Sen Loran i Fendi.
Danas u Finskoj postoji oko 700 farmi krzna, što je za gotovo polovinu manje od nekadašnjih više od hiljadu. Političari koji se zalažu za zabranu uzgoja krzna tvrde da bi se ovaj prirodni pad mogao ubrzati ako se farmerima da naknada za gašenje farmi i promenu posla
Stav zvanične Finske
Istraživanje javnog mnjenja u Finskoj pokazuje da javnost ne podržava uzgoj krzna. Stanovništvo smatra da bi trebalo uvesti stroža pravila o dobrobiti životinja. Politički, međutim, nema takvih aktivnosti. Zbog toga su poštovaoci životinja i borci za njihova prava proglasili ovakvo stanje velikom nacionalnom sramotom.
Snimljen u tajnosti, na farmi strave, negde u Ostrobotniji, ovaj VIDEO dokazuje užasne uslove života arktičkih lisica. Upozoravamo ljubitelje životinja na teške i okrutne kadrove ovog snimka.