Najnovije istraživanje pokazalo da mace dobro pamte i stvaraju „mentalne mape“ kojima uspešno prepoznaju glas vlasnika i druge zvuke
Izvor https://www.livescience.com/cats-track-owners
Foto Pexels/Marko Blažević, Janko Ferlić, Arina Krasnikova
Ako imate mačku, budite sigurni da uvek zna gde se nalazite! I to iako nije u istoj prostoriji s vama i ne može da vas vidi. Nedavno naučno otkriće kaže da domaće mačke, na osnovu zvukova, kreiraju „mentalne mape“ koje im saopštavaju gde se ljudi nalaze, iako ih nema u blizini.

Istraživači su macama puštali snimke vlasnika koji su ih dozivali po imenu. Potom su sa zvučnika i drugih lokacija emitovali iste snimke. Mačke su pozitivno reagovale na poznati glas što je potvrdilo njihovu sposobnost prostorne orijentacije pred onim što ne vide. Ova kognitivna veština ranije nije bila poznata kod mačaka. Saznanje da nešto nastavlja da postoji iako je van vidokruga naziva se postojanost objekta.
Ovu sposobnost imaju i primati (šimpanza, orangutan i gorila), evroazijska šojka (Garrulus glandarius), medved, pas i mačka
U novoj studiji, mačke su testirane pomoću audio signala i prepoznavale poznate zvuke. Naučnici su ovu njihovu sposobnost nazvali “mapiranjem nečije lokacije na osnovu vokalizacije“. Eksperiment je obuhvatio tri grupe mačaka, od kojih su neke živele u azilu, a druge su bile vlasničke. Njima su puštane različite kombinacije zvukova: dozivanje po imenu, mačije oglašavanje i nasumični elektronski tonovi.
Isti zvuci su potom emitovani sa raznih lokacija: kroz zvučnik pored vrata ili kraj prozora. Mačke su različito reagovale zbog “neobjašnjive teleportacije” poznatih zvukova, a nivo reakcija ocenjivan je od 0 (uopšte nisu reagovale) do 4 (veoma iznenađeno). Njihove reakcije manifestovale su se gledanjem u pravcu glasa, pomeranjem ušiju i glave, razgledanjem oko sebe ili kretanjem po prostoriji. Najviše iznenađenja pokazivale su pri zvuku vlasnikovog glasa koji se čuo sa različitih mesta.
Na osnovu ovakvog ponašanja, naučnici su shvatili da mačke umeju da stvore mentalnu sliku sveta koji im vizuelno nije dostupan. To je, kako se smatra, važna osobina složenog razmišljanja, očigledno svojstvenog ovim kućnim ljubimcima.
