U Gvineji Bisao i Obali Slonovače istraživači pronašli divlje majmune sa promenama na koži, karakterističnim za ovu opaku bolest

Izvor https://www.livescience.com/leprosy-in-wild-chimpanzees

Foto Tai Chimpanzee Project/Cantanhez Chimpanzee Project, Elena Bersacola, Marina Ramon

Tim istraživača nedavno je u Gvineji Bisau i Obali Slonovače snimio šimpanze zaražene gubom! Lezije na njihovim licima i telima iste su kao kod ljudi u poznoj fazi bolesti. DNK analiza uzoraka stolice obolelih jedinki potvrdila je prisustvo Micobacterium leprae, bakterije koja izaziva lepru. Ovo su prvi slučajevi gube kod šimpanzi koji žive u divljini. Lepra je već registrovana kod malog broja primata u zarobljeništvu.

Pročitajte još Ptice umiru pevajuci

Kimberli Hokings, autorka studije o leproznim šimpanzama i predavač u Centru za ekologiju i očuvanje divljih vrsta Univerziteta u Ekseteru u Velikoj Britaniji, kaže da se donedavno ništa nije znalo o ovoj bolesti kod divljih primata. Nepoznat je i način zaražavanja šimpanzi.

Guba, poznata i kao Hansenova bolest, prvenstveno pogađa ljude. Izazivači su bakterije M. leprae i M. lepromatoza koje se prenose kapljično. Simptomi lepre su mrlje, lezije i čirevi na koži, neosetljivost na bol, problemi sa vidom, slabost mišića… Komplikacije nelečenih slučajeva ispoljavaju se u vidu slepila, trajne paralize, truljenja delova tela… Bolest nije smrtonosna, jer lečenje u ranim fazama može sprečiti teške posledice.

Obolele šimpanze sa lezijama na licu i telu (Foto: Tai Chimpanzee Project/Cantanhez Chimpanzee Project, Elena Bersacola, Marina Ramon)

Prenosioci bakterije su čovek, devetopojasni oklopnik ili armadiljo (Dasipus novemcinctus) i crvena veverica (Sciurus vulgaris).

Na slikama iz Nacionalnih parkova Kantanhez (Gvineja Bisao) i Taj (Obala Slonovače) su šimpanze sa kožnim lezijama nalik gubi i izraslinama na licu, trupu i genitalijama. Majmuni nemaju dlaku, a lica i prsti na ekstremitetima su im deformisani.

Bakterije koje izazivaju gubu sporo se razmnožavaju i inkubiraju u zaraženom oko pet godina. Prema izveštaju SZO, simptomi se mogu javiti u roku od godine, a ponekad prođe skoro pola veka pre ispoljavanja

Pročitajte još Kuga u kaliforniji zarazene veverice u gradu saut lejk taho

Genetski podaci otkrivaju da su sojevi M. leprae kojim su zaražene šimpanze veoma retki.

“Saznali smo samo mali detalj o prisustvu i prenošenju lepre među divljim primatima“, kaže Hokings i dodaje da je guba rasprostranjenija nego što se pretpostavljalo.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *