Kako niske temperature utiču na kućne pse i mačke, a kako na ničije ljubimce koji tumaraju ulicama
Tekst dr vet. S. Kanjevac/B. P.
Foto Pixabay
Zima uveliko traje. Nije ni važno da li je “hladna” ili “topla”. Činjenica je da se napolju nalazi veliki broj ničijih pasa i mačaka. S druge strane, kućni ljubimci uživaju u toplim domovima. Ne boje se hladnoće i ne moraju da se snalaze za obroke. Za razliku od njih, ničiji ljubimci na ulici bore se sa hipotermijom i u većini slučajeva ostanu gladni. Provedu sate kako bi pronašli nešto za jelo ili dočekali da im neko udeli obrok. Njihova zimska ishrana gotovo je identična letnjoj u pogledu kalorija i količine. To ne donosi mnogo dobra životinji koja dodatno troši energiju kako bi se zagrejala.
U svetu na ulicama živi više od 200 miliona pasa i mačaka lutalica. U našoj zemlji, ove brojke su manje, ali svakako nisu zanemarljive. Ulični psi i mace dobro su prilagođeni takvom načinu života. Problemi počinju kad se temperatura spusti ispod nule.
Kad je reč o psima, hladnoću odlično podnose rase i mešanci ovčarskih pasa, haskija, malamuta, samojeda, šarplaninca… Psi sa kratkom dlakom i skraćenom njuškom teže će se izboriti sa hladnim vremenom. Problemi sa padom telesne temperature ili hipotermije su najčešći među ničijim ljubimcima. Oni jesu zaštićeni dlakom, ali kad je izuzetno hladno i pada sneg ili kiša, dlaka se navlaži. To dodatno doprinosi padu temperature tela i osećaju nelagodnosti. Najčešći simptomi hipotermije su: bledilo, drhtanje mišića i bezvoljnost.
Da li je kućnom psu lepše ako digne sve četiri šape uvis dok leži pored radijatora? Naravno da jeste. Ali tog istog psa treba izvesti napolje, najmanje dva puta dnevno. Nije u pitanju samo obavljanje fizioloških potreba. Reč je i o razgibavanju mišića i njihovom zagrevanju.
Kratkodlakom psu biće hladno napolju. Zbog toga mu treba obezbediti topao prekrivač za leđa. Tako utopljen, pas će rado ići napolje i duže boraviti na otvorenom.
Ishrana u zimskom periodu ne mora da bude pojačana, kad je reč o kućnim psima.
Pročitajte još Zimska briga o ljubimcima
A šta je sa uličnim psima? Kakvi su njihovi obroci i kako ove životinje mogu da se zagreju? U zimskim mesecima oni međusobno pokazuju solidarnost. Dozvoljavaju rođacima iz drugih čopora da se greju zajedno s njima. Ponekad se u to društvo uključi i neka mačka. Životinje zimi “zaborave” da su prirodni neprijatelji i često se mogu videti kako spavaju zajedno.
Pročitajte još Zimska nega šapa
Životinje stradaju zimi na ulici. Nemojte okretati glavu ako vidite povređenu ili na bilo koji način unesrećenu životinju! Najmanje što možete da učinite je da pozovete Hitnu pomoć za životinje
Broj telefona ove službe u okviru Veterine Beograd je 062 80 90 333
Kad nastupe hladni dani, životinjama na ulici nije lako. Mačke su snalažljivije, jer mogu da se sakriju u neku šupu, na tavan ili u podrum, gde je suvo. Psima mora da pomogne čovek. Ako neko ima garažu, podrum ili bilo koji suv i topao prostor, treba privremeno da smesti životinju. Dobar izbor je i pravljenje kućice od stiropora i najlona.
Obroci na ulici
Ničijim psima i mačkama zimi su najpotrebniji obroci. Dovoljno je da ostatke od ručka donesete na mesto gde se lutalice obično okupljaju. Ako ste u mogućnosti, kupite džak granulisane hrane. Možete ostaviti izvesnu količinu graanula na određenim punktovim u gradu, ukoliko postoje. Ulične životinje biće vam zahvalne!
Pročitajte još Eko frendli ulična hranilica
Muke lovačkih pasa
Lovački psi su zimi u velikim problemima. Oni se iscrpljuju u celodnevnom lovu i često ceo dan provedu mokri, prelazeći bare ili druge vodene površine. Povratak iz lova nekim psima je “majka”, a drugima “maćeha”. Srećan je pas kojeg vlasnik doveze kući u prtljažniku ili automobilskoj kabini. Manje srećan pas luftiraće se do kuće u otvorenom gepeku ili boksu. Njegova dodatna muka nastaviće se po povratku u dom. Pokušavajući da se zagreju u kućicama ili boksovima, ovi psi uglavnom se razbole od upale pluća i zglobova, dobiju dijareju i po pravilu smršaju.
Pročitajte još Dijareja kod štenadi
Poguban antifriz
Posebna opasnost životinjama preti od trovanja antifrizom. Ova tečnost lepo miriše i slatkastog je ukusa, pa je psi i mačke rado poližu sa snega ili ulice. Trovanje etilen-glikolom iz antifriza može da bude fatalno. Zato je bitno prepoznati simptome trovanja. Oni se javljaju u vidu poremećaja ponašanja, dezorijentisanosti, povraćanja i dijareje, čestog uriniranja, nervnih napada…
Hranljiva mast
Mešavina hleba sa granulama može pojačati obroke uličnim psima. Još jedan odličan dodatak hrani je stara dobra svinjska mast. Pas sa ulice biće više sit zahvaljujući ovom dodatku.