Zlatni majmun kratkog nosa

Život provodi isključivo na drvetu, gde jede, hrani se, razmnožava i spava, dobar je roditelj i odličan čuvar čopora

Foto WCG Photo

Foto https://www.flickr.com/photos/giovannimari/7297165536/


Zlatni majmun kratkog nosa (Pygathrix roxellana) je mali kineski majmun sa jarkonarandžasto-zlatnom dlakom. Lice mu je obojeno svetloplavom bojom. Nos mu je toliko prćast da se čini kao da je sastavljen samo od nozdrva.


Photo Wikimedia/Flickr/Giovanni Mari

Gotovo čitav život provede na drveću koje im pruža zaštitu i hranu. Ne voli da se spušta na zemlju, ali ako je primoran na to, dobro se snalazi u prevazilaženju prepreka i izuetno je oprezan.

Zlatni prćastonosi majmun nije viši od 75 cm, ali je njegov rep gotovo iste dužine kao i telo. Mužjaci postaju polno zreli u starosti od 7 meseci, a ženke sa 4-5 meseci. Tokom perioda razmnožavanja mladi mužjaci pokušavaju da se „ubace“ među polno zrele ženke, ali se često sukobljavaju sa nadmoćnijim rivalima. Međutim, ovi sukobi su na nivou bezazlenih čarki i smatraju se dobrom praksom uoči budućih borbi za prevlast nad ženkama i teritorijom. Sukobi nisu česti i obično se završavaju upozoravajućim režanjem i drekom.

Ovi majmuni žive u grupama od 5 do bezmalo 600 jedinki! Velika grupa deli se na manje podgrupe koje predvode odrasli mužjaci. Vođe vole da sede po strani, udaljeni od svojih rođaka i prijatelja, posebno tokom obroka. Ženke su mnogo društvenije.


Veoma su privrženi porodici i dobri su roditelji

Žive u planinskim predelima Kine, gde je klima poprilično teške. Zime su veoma hladne i sneg se ne otapa do marta. Ipak, ovi majmuni veoma su otporni na taakve klimatske uslove. Ponekad ih zovu i „snežnim majmunima”. Kad je izuzetno hladno, cela porodica se okupi oko najmlađih članova, grejući ih telima.

Više od 90 posto vremena majmuni provode na drveću. Voće i povrće jedu samo leti, dok se u ostatku perioda hrane korom sa drveća, lišajevima i borovim iglicama.


Pogledajte video o zlatnim kratkonosim majmunima https://youtu.be/xAfhp-GLhYA

Poput svih primata, i ovaj majmun veoma vodi računa o higijeni krzna. Čišćenjem dlake od parazita majmuni međusobno iskazuju i međusobno statusno poštovanje. Populacija zlatnih majmuna kratkog nosa ima oko 15.000 jedinki, zapisano je u Crvenoj knjizi.


WCG PHOTO