Živi oko 15 godina, veoma je mirna i privržena vlasniku i porodici i prepoznatljiva po belim „čarapicama“ na šapama
Izvot http://www.lepetit.rs/Rase/Birmanske_macke.htm
Fotografije Jevgenija Klinjšova/odgajivač birmanki iz Belgoroda/Rusija
Birmanske mačke junakinje su neobičnih legendi i priča. Prve jedinke ove rase stigle su u Evropu (u Francusku) iz Burme (na francuskom Birma) te im otuda i ime. Prozvane su “svetima”, jer su bile čuvari hramova i imale važnu ulogu u religiji Kmera, naroda koji je nastanjivao Burmu.
Životni vek 13 do 16 godina
Rasa je postala poznata 1919. godine, kad su Francuz Avgust Pavije i Englez Gordon Rasel dobili ženku i mužjaka, kao poklon povodom pomoći koju su uputili sveštenicima u jednom hramu. Samo je ženka stigla u Francusku, jer je mužjak uginuo na putu. Srećom, on je ostavio ženki buduće potomstvo i iz tog legla razvila se cela rasa svete birme koja je priznata u Francuskoj 1925. godine.
Težina: mužjak 4-5 kg, ženka 3-4 kg
Visina: do 30 cm
Birmanke su prepoznatljive po belim „čarapicama“ na šapama. Krzno birmanske mace je srednje dužine, svilenkaste dlake i sjajno. Birmanke nemaju poddlaku, te im se dlaka ne mrsi i ne zahteva previše sređivanja – dovoljno je četkati ih jednom do dva puta nedeljno.
Posebno zaslužna za definisanje i širenje ove rase je Aneliz Hakman (Nemačka), predsednica WCF
Mačići na svet stižu beli. Posle dve-tri nedelje dobijaju tamne prelive (tipičan color-point) na glavi, ušima, nogama i repu. Tamna boja dostiže pun intenzitet tek sa navršene dve godine. Kod birmanki postoji više point varijanti – crna (seal point), čokoladna, plava (blue), lila (lilac), crvena, krem, a postoje i tigrasti (tabby) i kornjačevina (tortie) varijeteti.
Pročitajte još Regdol macka
Sveta birmanska maca hoda polako, graciozno i otmeno, visoko podignutog raskošnog repa. Privržena je i umiljata, veoma blage naravi. Vreme voli da provede dremajući u krilu vlasnika. Uživa u igri, ali je uvek odmerena, tiha, ne jurca i ne skače. Zabavlja se u igri ili jureći loptice. Zna da “opomene” vlasnika ako nema hranu u činiji i u slučaju nečistog posipa. To je prava salonska maca, ali voli i da izađe u baštu. Vesela je, inteligentna i izuzetno vezana za članove svoje porodice. Uvek je uz vlasnika. Voli da bude u naručju, voli kad je miluju, nikad ne pravi probleme i veoma je poslušna. Stalno prati dešavanja oko sebe, voli decu, ne izbegava nepoznate ljude. Rado se igra sa drugim kućnim ljubimcima koji su prijateljski raspoloženi. Ne voli da bude sama.
Pročitajte još Abisinska macka
Poželjno je prati joj zube najmanje tri puta u toku sedmice. Vodite računa o čistoći i stanju ušiju, očiju i noktiju. Generalno je zdrava kao rasa.
Više o rasi sveta birma pročitajte na http://www.lepetit.rs/Rase/Birmanske_macke.htm
Ukoliko želite da nabavite mače od odgovornog odgajivača, potražite ih u Društvu LePETiti!