
doživotno veran suprug koji rađa decu
Pripada ribama ali ne liči na njih, pliva sporo i uspravno i uvek je gladan; njegova izdužena glava podseća na konjsku, rep mu je zmijski, a ono što ga čini posebnim je – bremenitost mužjaka!
Činjenica da pripada svetu riba ne poklapa se s njegovim čudnim izgledom, jer misteriozni morski konjic kao da je napravljen od nekoliko životinja. On jeste riba (pripada vrsti Hippocampus), ali uopšte ne liči na nju, jer iako non-stop pliva, to čini trapavo i u uspravnom položaju. Umesto krljuštima, telo mu je prekriveno pločicama, rep je sličan zmijskom, a glava podseća na konjsku. Konstantno je gladan, majstorski se skriva kad lovi ili se brani, ali najveća zagonetka koja ga čini još zanimljivijom je “sudbina” mužjaka-porodilje!
Morski konjici se viđaju samo leti, a šta rade zimi još nije otkriveno Foto Pixabay
Otkriveno više od 50 vrsta
Morski konjic živi u tropskim i umereno toplim morima širom sveta, zaštićenim koralnim grebenima, u pacifičkim vodama Severne i Južne Amerike, kao i na Atlantiku. Od 54 otkrivene vrste, tri borave u Sredozemnom moru, dok u Jadranskom žive dugokljuni (Hippocampus ramulosus) i kratkokljuni morski konjic (Hippocampus hippocampus). Najsitniji pripadnici ove vrste dugi su samo 1,5 centimetar, dok najveći morski konjici dostižu i 35,5 centimetara.
VIDEO: Morski konjic u kanalima Venecije https://www.youtube.com/watch?v=porby10ck2g
Glava ovog stvorenja je duguljasta i završava se izduženom njuškicom, nalik konjskoj, sa majušnim usnama, dok su mu telo, vrat i rep dugački. Tanan je i vižljast, pa se lako probija kroz pukotine u morskim stenama i kamenju dok traga za hranom. Čitav rod morskih konjica “drži” glavu na istovetan način, pod pravim uglom u odnosu na telo, a ravnotežu održava pomoću leđnog peraja. Glavu pokreće u raznim smerovima, a i oči se pomeraju nezavisno jedno od drugog, poput kameleonovih.
Tata konjic ne samo da rađa decu, već i proizvodi neku vrstu mleka za svoje potomke Foto Pixabay
Otac u ulozi majke
Morski konjic jedino je biće čiji mužjak ostaje bremenit i rađa decu! Ženka polaže jaja u široku torbu ispod repa mužjaka koji, nakon dolaska mladih na svet, brine o budućem potomstvu. Inkubacija jajašaca traje 14 do 28 dana, u zavisnosti od temperature vode, a na kraju “trudnoće” na svet stigne pedesetak mladunaca. Budući otac čak proizvodi hranljivu tečnost za svoju decu! Mali morski konjici dugo ostaju u tatinoj vrećici sve dok ne budu u stanju da se brinu sami o sebi, a tad ih otac pušta da slobodno plivaju. Sezona parenja i razmnožavanja morskih konjica u toplim morima traje čitavog leta, dok se u vodama umerene temperature odvija u proleće i leto.
Neke vrste više vole peskovita i blatnjava mesta, dok druge žive na koralima, sunđerima i mangrovom korenju
Akvaristima teško polazi za rukom da gaje morske konjice
Dom morskih konjica nalazi se na dnu mora, okružen morskom travom i drugim rastinjem. Neke vrste više vole peskovita i blatnjava mesta, dok druge žive na koralima, sunđerima i mangrovom korenju. Veoma su lagani, pa obavijaju repove oko neke biljke ili korala kako ih morska struja ne bi odnela, ali tu istu struju koriste prilikom lova ili selidbe.
Stanuju i u akvarijumu
Broj morskih konjica u svetu konstatno se smanjuje zbog uništavanja njihovog životnog prostora, jer žive u blizini obala. Zagađenje i ribolov desetkuju njihovu populaciju, ali ih usmrćuje i praznoverje i upotreba u tradicionalnoj medicini. Nemali broj ljubitelja akvaristike pokušava da morske konjice drži kao ljubimce, ali bez trajnog uspeha.
Žderonja bez zuba i želuca
Morski konjic hrani se planktonom, račićima, manjim morskim životinjama i ribljim jajima, Ovaj žderonja vreba po čitav dan iz prikrajka, pa kad ugleda plen, zgrabi ga repom ili usisa. On nema želudac ni zube, pa mu varenje teško pada, dok mu konstantni obroci omogućavaju da proizvede energiju koju troši kretanjem.
Verni do smrti
Mnogo izgubljenih gena
Gen koji kod riba određuje način polaganja jajašaca, kod morskih konjica se duplirao i preuzeo novu ulogu, omogućivši “očevu trudnoću”. Geni koji kod ljudi i životinja utiču na razvoj zuba, kod morskih konjica takođe su mutirali i izgubili funkciju, a ne postoje ni geni koji doprinose stvaranju peraja.
Grabljivce odbijaju mimikrijom i dugačkim kožnim nitima koje vise sa tela Foto Pixabay