Ishrana u najmlađem uzrastu

Posle mleka, najčešće granule, a “provuku” se i koske

Vlasnici pasa sve češće su u dilemi da li njihov mladi ljubimac treba da jede veštački proizvedenu hranu ili će mu sasvim odgovarati “home maid” obroci

* Kiselo mleko i jogurt ne treba davati direktno iz frižidera, već ostaviti da se malo zagreju na sobnoj temperature

* Izgled šteneta i njegovo ponašanje presudni pri određivanju količine hrane za obrok

Foto by Pexels

Mnogi vlasnici pasa često su u dilemi koju vrstu hrane treba da odaberu za svoje ljubimce u najranijem uzrastu. Do pre nekoliko (desetina) godina najpraktičnije rešenje ove nedoumice bilo je u primeni recepta za zamensko mleko za štence, zabeleženog u starim knjigama iz kojih su se školovali naši najbolji veterinari. Danas rešenja ima napretek, jer na svakom koraku nailazimo na pet šopove, krcate raznovrsnim zamenskim hranivima, pa i ne razmišljamo o odlasku u biblioteku radi prelistavanja knjiga.

Čini se da savremeni “kučkari” svesno izbegavaju najbolja rešenja kad je reč o ishrani mladih kućnih ljubimaca – najjednostavnijim potezom, koji štedi vreme (ali ne i novac) smatra se kupovina industrijski pripremljene hrane.

Da li je mleko najbolja hrana za štence? Mišljenja u vezi sa ovim pitanjem su takođe podeljena, pa pojedinci smatraju da je mleko rasadnik glista i izazivač brojnih problema u sistemu za varenje, dok nasuprot njima, drugi vlasnici pasa i ne pomišljaju da postoji bolja hrana za njihove štence. Sve u svemu, mleko kuje ne može biti uzrok pojave parazita, osim ako nije bila zaražena, kao što ni kravlje mleko ne može da bude uzročnik pojave glista.

Pročitajte još… Ishrana štenaca

Kad štene napuni dva meseca i počne samostalno da se hrani, mleko prestaje da ima pozitivan uticaj na njegov dalji razvoj. Mladom psu mogu se ponuditi kiselo mleko i jogurt, jer su po sastavu bitno drugačiji i mogu da budu deo obroka, pod uslovom da ih pas rado jede. Pojedinim ljubimcima ovi proizvodi smetaju, jer nemaju dovoljno enzima za varenje ili postoji netolerancija prema mlečnim proizvodima. U ovim slučajevima javlja se lose varenje ili dijareja.

Pročitajte još… Dijareja kod štenadi

Dilema koja takođe muči mnoge vlasnike pasa je koliko hrane treba da ponude ljubimcu. Ako neko “slepo” prati uputstva proizvođača hrane, štenetu se na početku daje količina koja je navedena na deklaraciji, i to samo u prvih nekoliko dana. Izgled šteneta i njegovo ponašanje biće dalja smernica u određivanju količine hrane. Ako je štene stalno gladno, preporučena količina hrane očigledno ne može da ga zasiti, a “rebarca” koja mu se ocrtavaju dodatno će potvrditi da se mora razmisliti o pojačanju obroka. S druge strane, ako pas jedva može da se kreće zbog masnih “šlaufa” i “mrljavi” dok jede, treba mu smanjiti količinu hrane.

Za ili protiv

U vezi sa “hranom koja psima zastaje u grlu” ne treba da postoje nedoumice: mladi pas može da jede kosti, ali ne u velikim količinama, u suprotnom se može suočiti sa ozbiljnom konstipacijom (popularno zatvorom). Apokaliptične slike psa koji se guši, jer su mu se u grlu ili crevima preprečile slomljene kosti su ipak preterane, jer i vrapci na grani znaju da su naši najbolji četvoronožni prijatelji jeli isključivo kosti i još mnogo toga iz kućnog asortimana, budući da pet šopovi ne postoje od davnina

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *