Bengalska mačka: Umiljati leopard

Ova hibridna maca obožava vlasnika, voli vodu, veoma je pričljiva i ne buni se kad je šetaju na povocu!

Izvorni tekst http://www.lepetit.rs/Rase/Bengalske_macke.htm

Foto Pixabay

Bengalska mačka predstavnik je hibridne rase, nastale ukrštanjem azijske leopard mačke i domaće mace. Na stvaranju rase radili su mnogi stručni odgajivači 70-ih i 80-ih godina, od kojih su najpoznatiji Bil Engler i Žan Sagden Mil. Rasa je priznata 1991. godine.

Prosečan životni vek bengalke je od 9 do 15 godina

Bengalska mačka imaa prelepu dlaku svilenkaste strukure, sa zlatastim odsjajem. Najpoznatija šara kod bengalki je tufnasta, sa tzv. rozetama, otvorenim ili zatvorenim ovalnim poljima u tri tona. Okvir rozete je tamniji, dok je u sredini polje svetlijeg zlatnog tona. Bengalke sa krupnim, jasno definisanim i pravilnim rozetama veoma su cenjene. Postoje i bengalke sa izuvijanim poljima koja podsećaju na mermer. Sve u svemu, šare kod bengalske mace gotovo su istovetne kao „ukrasi“ na leopardu.

Postoje raznobojne bengalke. Najpopularnije su snežnobela i braon, srebrna ili plava. Nove boje – čokolada, ugljena (charcoal) i cimet (cinnamon) sve su popularnije. Snežna bengalska mačka postoji u varijantama Seal Lynx Point, Seal Mink i Seal Sepia. Seal Lynx Point bengalke imaju sijamsku mačku među svojim precima i uvek imaju plave oči.

Pročitajte još Mejn Kun mačka koja liči na risa

Bengalske mačke su jake i velike. Mužjak teži od pet do sedam kilograma, a ženke od četiri do pet kilograma. Glava i uši su im mali u odnosu na telo i to su karakteristike njihovog divljeg pretka. Rep bengalaca je dug, snažan i na kraju se završava crnom flekom. Stomak je beličast sa tufnicama. Izrazito svetao stomak je poželjna odlika. Zadnje noge su im duže od prednjih, zbog čega su im leđa povijena kad stoje. Bengalske mace su veoma vešte u hvatanju i držanju predmeta. Brzo nauče da otvaraju fioke i vrata, uključuju i isključuju svetlo, stiskaju dugmiće i vade predmete iz kuhinjskih elemenata.

To je privržena i umiljata maca. Nema strpljenja da dugo sedi u vlasnikovom krilu. Puna je energije koju mora da potroši. Hiperaktivna je i voli igru. Lako uči igre hvatanja i donošenja predmeta.

Traži mnogo vlasnikove pažnje i vremena. U mnogim svojim potezima podseća na psa. Lako se navikava na povodac. Neke bengalke vole vodu i uživaju da plivaju.

Pročitajte još Ruska plava mačka

Preporučljivo je četkanje bengalke jednom nedeljno, redovno čišćenje ušiju i trimovanje noktiju. Povremeno je treba i okupati.

Bengalke su inteligentne i „pričljive“. Glasno reaguju u slučaju da im se uskrati nešto što posebno vole. Dijapazon njihovog oglašavanja ide od predenja i nežnog mjaukanja, preko odsečnog režanja, do veoma glasnog negodovanja.

Aktivna i dobro socijalizovana bengalka je dobar izbor za porodice sa decom. Ponekad ne voli igru sa malom decom, pa se sklanja od njih. Stariju decu voli jer su pažljivija prema njoj. Rado se druži sa psima.

Pročitajte još Abisinska mačka

Budući vlasnik bengalske mačke treba da je nabavi kod odgovornog i stručnog odgajivača. Budući „kućni leopard“ treba da bude dobro socijalizovan, uredno vakcinisan i da ima međunarodni rodovnik.  Najbolji odgajivači bengalskih mačaka u Srbiji su članovi WCF i felinološkog društva LePETit. O tome pročitajte na http://www.lepetit.rs/Rasne_macke.htm

Bengalka je sklona brojnim genetskim oboljenjima, jer nije nastala prirodnom selekcijom. Budući vlasnik treba da nabavi jedinku koja je pripadnik najmanje četvrte generacije nakon ukrštanja.